Jump to content
Sign in to follow this  
Dekker Tifosi

Operētājsistēmas WINDOWS vēsture

Recommended Posts

Šodien izveidošu tādu kā blogu, nevis rakstu.

Ceru ka patiks. :).

msdos-logo_250x250.png

Ir 20. gadsimta 70. gadi. Darbā visi paļaujas uz mašīnrakstītāju pakalpojumiem. Ja nepieciešams nokopēt kādu dokumentu, visticamāk tiek izmantots mimeogrāfs vai koppapīrs. Pavisam nedaudzi ir dzirdējuši par mikrodatoriem, bet divi jauni datortehnoloģiju entuziasti, Bils Geitss un Pols Alens, uzskata, ka personālo datoru lietošana ir ceļš uz nākotni.

1975. gadā Geitss un Alens nodibina biznesa partnerattiecības un izveido korporāciju Microsoft. Kā jebkurš uzņēmums, kas tikko sāk darbību, arī Microsoft ir neliels, bet ar lielu vīziju - dators uz katra galda un katrā mājā. Turpmāko gadu laikā Microsoft sāk mainīt mūsu darba veidu.

MS‑DOS dzimšana

1980. gada jūnijā Geitss un Alens pieņem darbā Geitsa Hārvardas studiju biedru Stīvu Balmeru (Steve Ballmer), lai viņš palīdzētu vadīt uzņēmumu. Nākamajā mēnesī pie Microsoft vēršas kompānija IBM saistībā ar projektu, kuram piešķirts segvārds "Šahs". Atbildot Microsoft pievēršas jaunai operētājsistēmai - programmatūrai, kas pārvalda vai vada datora aparatūru, kā arī nodrošina sadarbību starp datora aparatūru un programmām, piemēram, tekstapstrādes programmām. Operētājsistēma ir platforma, kurā var darboties datora programmas. Jauno operētājsistēmu tās izstrādātāji nosauca par "MS‑DOS".

Kad 1981. gadā tirdzniecībā nonāk IBM PC datori, kuros darbojas operētājsistēma MS‑DOS, sabiedrībai iepazīst jaunu valodu - programmēšanas valodu. “C:” un dažādu sarežģītu komandu rakstīšana pakāpeniski kļūst par ikdienas pienākumu. Cilvēki uzzina par atpakaļvērstās slīpsvītras (\) taustiņu.

Operētājsistēma MS‑DOS ir efektīva, taču daudziem cilvēkiem to ir grūti saprast. Ir jāatrod labāks operētājsistēmas izstrādes veids.

MS-DOS nozīmē Microsoft Disk Operating Systems

MIM1.jpg

Microsoft Korporācija izstrādā jaunas operētājsistēmas pirmo versiju. Operētājsistēmai tiek piešķirts segvārds Interface Manager(Interfeisa pārvaldnieks), un to vēlas saglabāt kā nosaukumu, taču nosaukums Windows ir pārliecinošāks, jo tas labāk raksturo lodziņus vai skaitļošanas logus, kuru nozīmē jaunajā sistēmā ir ļoti būtiska. Nosaukums Windows tiek paziņots 1983. gadā, taču operētājsistēmas izstrāde vēl turpinās. Skeptiķi šādus gadījumus dēvē par “vaporware” (gaistošu programmatūru).

Pilnas komplektācijas operētājsistēma Windows 1.0

1985. gada 20. novembrī, divus gadus pēc sākotnējā paziņojuma, korporācija Microsoft izlaiž operētājsistēmu Windows 1.0. Tagad, tā vietā, lai rakstītu MS‑DOS komandas, uz attiecīgo vietu tikai jāpārvieto pele un jānoklikšķina uz ekrāniem jeb logiem. Bils Geitss par to izsakās šādi: “Tā ir unikāla programmatūra, kas ir paredzēta nopietnam datorlietotājam…”

Šajā programmatūrā ir nolaižamās izvēlnes, ritjoslas, ikonas un dialoglodziņi, kas vienkāršo programmu apguvi un lietošanu. Var pārslēgties starp vairākām programmām, tās neaizverot un nestartējot vēlreiz. Operētājsistēmas Windows 1.0 komplektā ir ietvertas vairākas programmas, tostarp MS‑DOS failu pārvaldības programma, Molberts, Windows rakstītājs, Piezīmjbloks, kalkulators un kalendārs, kā arī kartes fails un pulkstenis, lai varētu vienkāršāk organizēt savu laiku un darbības. Šajā operētājsistēmā pat ir iekļauta spēle - Reversi.

Vai atceraties disketes un kilobaitus? Operētājsistēmai Windows 1.0 ir nepieciešami vismaz 256 kilobaiti (KB) atmiņas, divi divpusējie diskešu diskdziņi un grafikas adaptera karte. Lai varētu darbināt vairākas programmas vai, izmantojot sistēmu DOS 3.0 vai jaunāku, ieteicams cietais disks un 512 KB atmiņa.

a1fbbb779a417667e390a6f3e3f155d7

1995. gada 24. augustā korporācija Microsoft izlaiž operētājsistēmu Windows 95, pirmajās piecās nedēļās pārdodot rekordlielu kopiju skaitu - 7 miljonus. Tā ir visvairāk popularizētā produkta izlaide tirgū, kādu korporācija Microsoft jebkad ir veikusi. Televīzijas reklāmās redzama grupa Rolling Stones, kas izpilda dziesmu "Start Me Up", un fonā ir redzami jaunās pogas Sākt attēli. Paziņojums presei sākas ar vārdiem: “Tā ir klāt.”

Šī ir faksu un modemu, e‑pasta, jaunās tiešsaistes pasaules, žilbinošu multivides spēļu un izglītojošas programmatūras ēra. Operētājsistēmā Windows 95 ir iebūvēts interneta atbalsts, iezvanes tīklošana un jaunas Plug and Play iespējas, kas vienkāršo aparatūras uzstādīšanu un programmatūras instalēšanu. 32 bitu operētājsistēma nodrošina arī uzlabotas multivides iespējas, daudz jaudīgākus līdzekļus mobilai datora lietošanai un integrētu tīklošanu.

Operētājsistēmas Windows 95 izlaides laikā iepriekšējās operētājsistēmas Windows un MS‑DOS darbojas aptuveni 80 procentos pasaules datoru. Windows 95 ir šo operētājsistēmu jauninājums. Lai darbinātu operētājsistēmu Windows 95, ir nepieciešams dators ar 386DX vai jaunāku procesoru (ieteicams — 486) un vismaz 4 MB RAM (ieteicams — 8 MB RAM). Jauninājuma versijas pieejamas gan diskešu, gan CD-ROM formātos. Operētājsistēma pieejama 12 valodās.

Windows 95 Operētājsistēmā pirmoreiz iekļauta izvēlne Sākt, uzdevumjosla, kā arī minimizēšanas, maksimizēšanas un aizvēršanas pogas katrā logā.

Šī ir faksu un modemu, e‑pasta, jaunās tiešsaistes pasaules, žilbinošu multivides spēļu un izglītojošas programmatūras ēra. Operētājsistēmā Windows 95 ir iebūvēts interneta atbalsts, iezvanes tīklošana un jaunas Plug and Play iespējas, kas vienkāršo aparatūras uzstādīšanu un programmatūras instalēšanu. 32 bitu operētājsistēma nodrošina arī uzlabotas multivides iespējas, daudz jaudīgākus līdzekļus mobilai datora lietošanai un integrētu tīklošanu.

Operētājsistēmas Windows 95 izlaides laikā iepriekšējās operētājsistēmas Windows un MS‑DOS darbojas aptuveni 80 procentos pasaules datoru. Windows 95 ir šo operētājsistēmu jauninājums. Lai darbinātu operētājsistēmu Windows 95, ir nepieciešams dators ar 386DX vai jaunāku procesoru (ieteicams — 486) un vismaz 4 MB RAM (ieteicams — 8 MB RAM). Jauninājuma versijas pieejamas gan diskešu, gan CD-ROM formātos. Operētājsistēma pieejama 12 valodās.

Windows 95 Operētājsistēmā pirmoreiz iekļauta izvēlne Sākt, uzdevumjosla, kā arī minimizēšanas, maksimizēšanas un aizvēršanas pogas katrā logā

s-l300.png

Operētājsistēma Windows 98, kas izlaista 1998. gada 25. jūnijā, ir pirmā sistēmas Windows versija, kas izstrādāta īpaši plaša patēriņa lietotājiem. Datori tiek izmantoti darbā un mājās. Tiek veidotas arī interneta kafejnīcas, kurās ir pieejami datori ar interneta pieslēgumu. Windows 98 tiek raksturota kā operētājsistēma, kas “darbojas labāk, izklaidē labāk”.

izmantojot operētājsistēmu Windows 98, atrast informāciju datorā un internetā ir daudz vienkāršāk. Operētājsistēmā ir uzlabots arī programmu atvēršanas un aizvēršanas ātrums, kā arī ieviests atbalsts DVD disku lasīšanai un universālās seriālās kopnes (USB) ierīcēm. Pirmoreiz tiek ieviesta ātrās palaišanas josla, kas ļauj palaist programmas, neatverot izvēlni Sākt vai nemeklējot tās darbvirsmā.

Windows 98 ir pēdējā Windows versija kura lieto MS-DOS komandas.

windows-2000-logo_3.jpg

Operētājsistēma Windows 2000 Professional nav tikai operētājsistēmas Windows NT Workstation 4.0 jauninājums — šī sistēma ir izstrādāta, lai visos uzņēmumos aizstātu galddatoros un klēpjdatoros instalēto operētājsistēmu Windows 95, Windows 98 un Windows NT Workstation 4.0. Operētājsistēmā Windows 2000, kas ir izveidota, izmantojot Windows NT Workstation 4.0 koda bāzi, ir pieejami būtiski uzlabojumi uzticamības, lietošanas ērtību, interneta saderības un mobilās datora lietošanas atbalsta jomā.

Viens no operētājsistēmas Windows 2000 Professional uzlabojumiem ir arī vienkāršota aparatūras uzstādīšana, papildinot plaša klāsta Plug and Play aparatūras, tostarp papildu tīklošanas un bezvadu produktu, USB ierīču, IEEE 1394 ierīču un infrasarkano ierīču atbalsta iespējas.

Nakts stresa tests, kam izstrādes laikā ir pakļauta operētājsistēma Windows 2000, ir vienlīdzīgs līdz 1500 datoru trīs mēnešu ilgam darbības laikam.

image.png.efda1cb2699d530faf63ba64e9d11531.png

2001. gada 25. oktobrī tiek izlaista operētājsistēma Windows XP ar pārstrādātu dizainu un darbību, kurā galvenā uzmanība pievērsta lietošanas ērtībām un apvienotam palīdzības un atbalsta pakalpojumu centram. Šī operētājsistēma pieejama 25 valodās. Sākot no 20. gadsimta 70. gadu vidus līdz operētājsistēmas Windows XP izlaišanai, pasaulē pārdoti apmēram 1 miljards datoru.Windows XP Operētājsistēma Home Edition sniedz pārskatāmu un vienkāršu vizuālo noformējumu, un tādējādi var ērtāk piekļūt visbiežāk izmantotajiem līdzekļiem. Lietošanai mājās paredzētajā operētājsistēmā Windows XP ir tādi uzlabojumi kā tīkla iestatīšanas vednis, Windows Media Player, Windows Movie Maker, kā arī uzlabotas ciparu fotoattēlu apstrādes iespējas.

Operētājsistēma Windows XP Professional turpina operētājsistēmas Windows 2000 iestrādnes, uzlabojot datoru uzticamību, drošību un veiktspēju. Operētājsistēmai Windows XP Professional ir ne tikai jauns vizuālais noformējums, bet tajā iekļauti arī līdzekļi uzņēmējdarbībai un profesionālai datora lietošanai mājās, tostarp attālās darbvirsmas atbalsts, failu šifrēšanas sistēma, kā arī sistēmas atjaunošanas un papildu tīklošanas līdzekļi. Svarīgākie uzlabojumi mobilajiem lietotājiem ir 802.1x tīklošanas atbalsts, programma Windows Messenger un attālā palīdzība.

Windows XP Šo gadu laikā operētājsistēmai ir vairāki izdevumi:

Windows XP 64 bitu izdevums (2001) ir pirmā Microsoft operētājsistēma 64 bitu procesoriem, kas paredzēta darbam, kam nepieciešams liels atmiņas apjoms, un projektiem, piemēram, filmu specefektiem, 3D animācijām, tehnoloģiju izstrādei un zinātniskām programmām.

Windows XP Operētājsistēma Media Center Edition (2002) ir paredzēta datora lietošanai mājās un izklaidei. Varat pārlūkot internetu, skatīties televīziju tiešsaistē, lietot savas ciparu mūzikas un video kolekcijas un atskaņot DVD diskus.

Windows XP Operētājsistēma Tablet PC Edition (2002) īsteno vīziju par datora lietošanu ar pildspalvu. Planšetdatoros iekļauta ciparu pildspalva rokraksta pazīšanai, un var izmantot arī peli vai tastatūru.

Turpmākajos gados operētājsistēma Windows XP kļūst par vienu no labāk pārdotajiem korporācijas Microsoft produktiem. Tā ir gan ātra, gan stabila. Navigācija izvēlnē Sākt, uzdevumjoslā un vadības panelī ir daudz intuitīvāka. Pieaug datorvīrusu un urķu aktivitāte, taču šī problēma tiek risināta, tiešsaistē nodrošinot drošības atjauninājumus. Lietotāji sāk saprast, ko nozīmē brīdinājumi par aizdomīgiem pielikumiem un vīrusiem. Šajā operētājsistēmā lielāka uzmanība pievērsta arī palīdzībai un atbalstam.

microsoft-windows-vista-logo-DB5D4C5126-

Windows Vista Operētājsistēma tiek izlaista 2006. gadā. Tai ir tobrīd spēcīgākā aizsardzības sistēma. Lietotāja konta kontrole neļauj potenciāli kaitīgām programmatūrām veikt izmaiņas datorā. Laikā, kad pieaug klēpjdatoru pieprasījums un drošības prasības, operētājsistēmas Windows Vista Ultimate līdzeklis BitLocker diska šifrēšana nodrošina labāku datu aizsardzību datorā. Tā kā arvien vairāk lietotāju sāk uzskatīt datoru par ciparu multivides glabāšanas pamatvietu, operētājsistēmā Windows Vista ir ietverti arī programmas Windows Media Player uzlabojumi. Šajā programmā var skatīties televīziju, skatīt un sūtīt fotoattēlus, kā arī rediģēt videoklipus.Operētājsistēmā Windows Vista noformējums ir ļoti svarīgs, un tādi līdzekļi kā uzdevumjosla un apmales ap logiem sistēmai piešķir pavisam jaunu izskatu. Meklēšanas līdzeklī ir ieviesti uzlabojumi, kurus izmantojot datorā var atrast failus ātrāk. Tiek izlaisti jauni operētājsistēmas Windows Vista izdevumi, un katrā no šiem izdevumiem ir ietverti dažādi līdzekļi. Šī operētājsistēma pieejama 35 valodās. Operētājsistēmā Windows Vista pirmoreiz tiek ieviesta pārstrādātā poga Sākt.

latest?cb=20130708112538

Operētājsistēma Windows 7 ir izstrādāta bezvadu ierīču laikmetam, kas sākās 21. gadsimta pirmās desmitgades beigās. Uz operētājsistēmas izlaišanas brīdi klēpjdatori jau ir kļuvuši pieprasītāki nekā galddatori, un lietotāji ir pieraduši pārlūkot tiešsaistes datus publiskajos bezvadu tīklājos kafejnīcās un privātajos tīklos mājās.

Operētājsistēmā Windows 7 ir pieejami jauni operētājsistēmas logu izmantošanas līdzekļi, kas uzlabo funkcionalitāti un nodrošina vairāk izklaides iespēju. Šie līdzekļi ir, piemēram, fiksēšana, ieskats un satricinājums. Turklāt operētājsistēmā pirmo reizi tika ieviests atbalsts Windows skārienievadei, kuru izmantojot var pārlūkot tīmekli, pāršķirt fotoattēlus un atvērt failus un mape.

windows-8-logo.png?itok=dBBJ5FG0

Operētājsistēma Windows 8 ir izstrādāta uz operētājsistēmas Windows bāzes, taču jaunajā operētājsistēmā lietotāju pieredzei ir būtiskāka nozīmē nekā čipkopai. Jaunā operētājsistēma darbojas gan izklaidei paredzētos planšetdatoros, gan pilnībā funkcionālos datoros, kas ir domāti vairāku uzdevumu izpildei. Šajā operētājsistēmā tiek ieviests pilnīgi jauns interfeiss, kas darbojas, izmantojot gan skārienvadību, gan peli un tastatūru. Turklāt operētājsistēmā Windows 8 ir pieejami jau pazīstamās Windows darbvirsmas uzlabojumi, piemēram, jauna uzdevumjosla un uzlabota failu pārvaldība.

Operētājsistēmā Windows 8 ir pieejams sākuma ekrāns ar dinamiskajiem elementiem, kurus izmantojot var sazināties ar kontaktpersonām, atvērt failus, programmas un vietnes. Sākuma ekrānā ir pieejama programmu sadaļa, turklāt, izmantojot sākuma ekrānu, varat piekļūt iebūvētajam pakalpojumam Windows veikals, kurā varat tieši iegūt dažādas programmas.

Vienlaikus ar operētājsistēmu Windows 8 korporācija Microsoft izlaiž arī operētājsistēmu Windows RT, kas darbojas konkrētos planšetdatoros un personālajos datoros. Operētājsistēma Windows RT ir izstrādāta plānkorpusa ierīcēm un nodrošina ilgu akumulatora darbību, turklāt operētājsistēmā var darbināt tikai no pakalpojuma Windows veikals iegūtās programmas. Šī operētājsistēma tiek nodrošināta ar iebūvēto Office versiju, kas ir optimizēta darbībai skārienierīcēs.

windows-10-icon-logo-5BC5C69712-seeklogo

Windows 10, joprojām izmanto Metro stila ikonas, kā to izmantoja Windows 8, bet Windows 8 starta stilu ir apvienojuši ar veco, jeb izveidojuši ko unikālu.

Šobrīd šī ir jaunākā Windows Operētājsistēma, un par šo es es neko nestāstīšu, jo mūsdienās gandrīz jebkurš viņu lieto :).

 

Edited by Dekker Tifosi
  • Confused 3
  • Sad 1
  • Upvote 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.